Използваме бисквитки. Като използвате нашия сайт, вие се съгласявате с ползването им.
Приемам | Разбери повечеНа 31 октомври и 1 ноември във Факултета по фармация на МУ-Варна се проведе Втората годишна конференция и заседание на Управителния комитет със Съвещателния борд по проекта „Медицински университет – Варна: Повишаване на транслационните постижения в медицината (MUVE-TEAМ). Проектът е финансиран от Европейския съюз - Next Generation, чрез Националния план за възстановяване и развитие на Република България по Процедурата за създаване на мрежа от изследователски висши училища. Общата му стойност е 28 000 000 лв., срокът за изпълнение е 42 месеца, като датата на приключване е 30.06.2026 г.
Ректорът на МУ-Варна проф. д-р Димитър Райков откри конференцията с думите: „Този проект е от изключителна важност за развитието на Стратегическата програма за научни изследвания и иновации на нашия университет. С обединените усилия на всички нас, научноизследователският потенциал на Медицински университет – Варна ще се разгърне и ще се превърнем във водещ научно-иновационен център в Югоизточна Европа“.
Заместник-ректор „Научна дейност“ проф. д-р Виолета Йотова подчерта, че с проекта MUVE-TEAM, МУ-Варна има целия финансов и научен ресурс да заложи основите на бъдещето. Целта е учените да реализират както нови продукти, така и иновативни транслационни решения в различни области. Очакванията са постиженията да бъдат патентовани и да станат българския принос в световната наука. Проф. Йотова уточни, че това е изцяло нова посока за развитието на българската медицинска наука и предизвикателството пред целия екип на проекта е да бъдат произведени научни резултати до средата на 2026-та година.
Председателят на Управителния комитет на MUVE-TEAM проф. Диана Иванова акцентира върху целите на проекта - да се повиши научноизследователският капацитет на учените от МУ-Варна; да се разшири международното сътрудничество; да се подобри видимостта на университета; да се даде шанс на младите учени да се включат в научноизследователската работа; да се привлекат водещи специалисти от страната и чужбина, работещи по приоритетните за МУ-Варна направления „Храни и хранене“, „Невронауки“, „Онкология и редки болести“, „Регенеративна медицина и имплантология“; да се осигури подкрепа за установените вече международни сътрудничества; да се създадат възможности за нови колаборации; да се работи за включване в научноизследователски мрежи и алианси.
Общо 205 изследователи, млади учени и административен персонал са привлечени на този етап от проекта. Работят девет научни групи. В шест от тях водещите изследователи са от МУ-Варна. Другите три са с участието на учени от други университети, които създават свои изследователски екипи. Активно се взаимодейства с бизнеса, работи се в посока чуждестранно сътрудничество, участие в международни мрежи, споразумения и партньорства. Осъществяват се активности за разширяване на международната видимост на изследванията, реализират се мобилности във водещи научни лаборатории и институции с цел да се усвоят нови научни методики, обмен на данни и подготовка на съвместни публикации.
В рамките на определените големи направления, изследователите работят и по по-специфични цели. Сред тях са редките болести, хранителните режими, създаването на нови хранителни добавки, създаването на импланти, култивирането на стволови клетки. Акцент в работата са и новите подходи към ранната диагностика на онкологичните заболявания, както и иновациите в образната диагностика на тези болести.
Водещите изследователи от МУ-Варна в областите „Храни и хранене“, „Невронауки“, „Регенеративна медицина и имплантология“ и „Онкология и редки болести“ са: проф. биол. Йоана Киселова-Кънева от Научна група „Природни продукти за иновативна превантивна медицина и здраве” (Natura4Health); проф. Кръстена Николова от Научна група „R&D лаборатория за хранителни добавки” (SMART); проф. д-р Ружа Панчева от Научна група „Хранене и невроразвитие” (NutriLect); проф. инж. Цанка Дикова от Научна група „Персонализирани импланти за костна регенеративна терапия” (PersIm); проф. инж. Кристина Близнакова от Научна група „Иновативни технологии за скрининг и диагностика на млечната жлеза“ (ELPIDA); доц. д-р Деян Дженков от Научна група „Приложение на иновативни технологии за управление на онкологични и редки заболявания” (LiquidBio).
Водещите чужди изследователи, които допълват работата на изследователите от МУ-Варна в областите „Регенеративна медицина и имплантология”, „Невронауки” и „Съдова биология“ и ще развият нова и необходима за МУ-Варна научна компетентност са: проф. д-р Карл Хьорман от Научна група „Обструктивна сънна апнея и коморбидност“ (GOSACD), доц. д-р физиол. Любомир Любомиров от Научна група „Изследователска група по съдова биология – Варна” (RenEVA) и проф. биол. Ива Угринова от Научна група „Изкуствена роговица – от скамейката до леглото и обратно“ (AC-3B).
По време на конференцията водещите изследователи на научните групи презентираха изпълнението на поставените цели и постигнатите до сега научни резултати. Бяха представени също финансов отчет за изразходваните средства до момента, придобиването на специализирана апаратура за изследователските и научните лаборатории, развитието на университета по отношение на защитата на интелектуалната собственост и технологичния трансфер чрез създадения Отдел за технологичен трансфер и иновации към Научноизследователския институт на МУ-Варна, и др.
В рамките на MUVE-ТEAM са финансирани допълнително още 13 научно-приложни проекта с иновационен потенциал, в които са привлечени млади учени. С логистичната и финансовата подкрепа на тези разработки се очаква да се увеличи транслационният потенциал на изследователската работа в университета.
Сред отчетените постижения по проекта са: големият брой изследователи, привлечени за работа в приоритетните научноизследователски направления на МУ-Варна; значителният ръст на публикационната активност; повишената видимост на научноизследователската работа на университета чрез мобилности и обучения; увеличеният научен капацитет като резултат от обученията, подобрената материално-техническа база и осъществените колаборации; подобреното ниво на информираност на академичния състав по отношение на оценката на иновационния потенциал на техните научни изследвания, защитата на интелектуалната собственост и технологичния трансфер; повишената конкурентоспособност на МУ-Варна.
Сред предизвикателствата, за които трябва да се търсят решения в перспектива са: подобряването на уменията за планиране и управление на научноизследователската дейност; увеличаването на подготвените кадри в областта на защитата на интелектуалната собственост и технологичния трансфер; създаването на условия в страната да се запълни дефицитът на технологични компании в областта на биомедицината, с които университетите да си партнират; необходимостта да се адаптира нормативната уредба в България към естеството на научноизследователската работа; да се предприемат активности за ускоряване на бавните процедури по обществените поръчки; да се регламентира разпределението на работното време на университетските изследователи, които са обвързани допълнително с преподавателска и клинична дейност.
Конференцията завърши със заседание на Управителния комитет със Съвещателния борд, на което бяха обсъдени междинният отчет и текущият напредък по проекта MUVE-TEAM.