Използваме бисквитки. Като използвате нашия сайт, вие се съгласявате с ползването им.
Приемам | Разбери повечеОт 26 до 28 септември в курорта Св. св. Константин и Елена се проведе 14-ти Международен симпозиум по риносинуит и назална полипоза и 7-ми симпозиум по обструктивна сънна апнея и хъркане, организиран от колектива на научна група 3.2.2 „Обструктивна сънна апнея и коморбидност“, по проект № BG-RRP-2.004-0009-C02 „Медицински университет - Варна: Повишаване на транслационните постижения в медицината (MUVE-TEAM)“.
В симпозиума като лектори се включиха утвърдени специалисти по оториноларингология, пулмология, обществено здравеопазване и др. от Италия, Япония, Индия, Мала Азия, Египет, Филипини, Германия, Северна Македония, Израел, Малта, Румъния, Турция, Гърция, Албания и България. На форума бяха представени повече от 45 презентации с интердисциплинарна практическа насоченост, разпределени в осем научни сесии, като във фокуса на научното събитие бяха поставени: диагностиката и лечението на синдрома на обструктивна сънна апнея и хъркане; ролята на коморбидността, свързана с обструктивната сънна апнея, работа върху развиване на методи за лечение на леки и средни форми на обструктивна сънна апнея и хъркане с помощта на интраорални дентални апарати, включително и на развиване на други методи за лечение в медицината на съня. Дискутирана тематика бе и ролята и значението на медицината на съня и коморбидността. Засегнати бяха и теми, свързани с риносинуита и назалната полипоза, ринопластиката и алергологичните състояния. Проведоха се и няколко кръгли маси, свързани с обструктивната сънна апнея – социални аспекти и лечение, както и в областта на слухопротезирането.
Провеждането на научната конференция даде възможност да се обмени информация и успешни практики между утвърдени учени в областта и да се създадат условия за изграждане на контакти със специалисти от различни държави. Това е предпоставка за осъществяването колаборация и обмен на опит между участниците, което е в унисон с една от целите, заложени в раздел 3.3. Международно сътрудничество в стратегическите области на висшето училище, а именно – предоставяне на възможността на максимален брой млади учени от МУ–Варна, работещи в направлението „Профилактика, мениджмънт на болестите и на здравните системи“ и „Обществено здраве и мениджмънт на болестите“, директно да обменят опит и знания с учени от цял свят.
Повече информация вижте във видеото.